silí o digitální transformaci vypadá průmysl od odvětví jinak. Proces se může mírně lišit v závislosti na očekávání zákazníků, obchodních modelech a organizační kultuře. Celkový proces digitální transformace lze však rozdělit do čtyř fází:

1. Raná fáze. První fáze procesu zahrnuje plánování, kultivaci potřebných partnerství a testování schopností organizace. Vedoucí firmy vyvíjejí přístup a vybírají nástroje nebo digitální inovace, které chtějí implementovat. 

2. Střední fáze. Během této fáze si obchodní vedoucí vybírají oblasti, jako jsou obchodní procesy, digitální produkty nebo klíčové role v rámci organizace. Je definována strategie digitální transformace spolu s klíčovými ukazateli výkonnosti (KPI), které pomáhají měřit úspěch. 

3. Fáze růstu. Fáze růstu v projektu digitální transformace klade důraz na škálovatelnost. Zaměřuje se na zavádění nových obchodních procesů, produktů a protokolů napříč organizací. Řízení změn je zavedeno ve třetí fázi transformačního procesu. 

4. Zralé stadium. Poslední fáze transformace digitálního podnikání se soustředí na neustálé inovace a zlepšování. Strategický přístup ke správě věcí veřejných by měl být také definován ve fázi zralosti.  

Dokonce i v organizacích, kde byla iniciativa digitální transformace „dokončena“, je nutná průběžná údržba a přehodnocování.

Co je to strategie digitální transformace?

Strategie digitální transformace je holistický přístup, který organizace koordinuje. Cílem je zajistit bezproblémovou a efektivní cestu digitální transformace. Skutečná transformace vyžaduje kromě implementace nových technologií pro lepší podporu vašich zaměstnanců a zákazníků firemní kulturu, která je otevřená změnám, experimentování a selhání. Úspěch digitální transformace v organizaci závisí na otevřenosti vůči inovacím a flexibilitě.

Služby digitální transformace

Některé organizace využívají služby digitální transformace, aby zajistily bezproblémovou zkušenost zaměstnanců a minimalizovaly narušení každodenního provozu. Mezi běžně používané služby digitální transformace patří:

  • Poradenství. Odborníci mohou analyzovat IT infrastrukturu a provozní model vaší společnosti a vytvořit strategická doporučení. Mezi cíle patří zvýšený výkon, škálovatelnost a udržitelnost. 
  • Správa velkých dat. Služby digitální transformace mohou zahrnovat implementaci infrastruktury velkých dat. Strukturování toho, jak organizace shromažďuje, ukládá a analyzuje data, může poskytnout základní poznatky pro rozhodování. 
  • Re-engineering stávající infrastruktury a digitálních produktů. Mnoho organizací hledá odborné rady při modernizaci starších systémů a zastaralých procesů pro optimální úspěch digitální transformace.  

Kariéra digitální transformace

Když organizace prochází iniciativou digitální transformace, je ovlivněn každý tým. Níže uvedené části nastiňují některé z klíčových rolí, které ovlivňují úsilí o digitální transformaci.

Inženýři a vývojáři

Softwaroví inženýři, návrháři uživatelského prostředí ( UX) , vývojáři , specialisté na cloud computing a produktoví manažeři jsou zásadní role při zavádění nových produktů, služeb, systémů a procesů. Spolupracují s provozním personálem na implementaci softwaru v každé fázi podnikání.

Data science a IT profesionálové

Datoví vědcidatoví architekti a datoví analytici třídí, analyzují a vytvářejí poznatky. Inženýři strojového učení a umělé inteligence podporují digitální transformace vytvářením modelů pro rychlejší a cílenou analýzu dat k posouzení potřeb. Mezi další IT práce patří správci systémů a technici help desk , kteří řeší problémy a asistují před, během a po velkých provozních změnách.

Stratégové a kreativci

Stratégové, jako jsou konzultanti (nebo agentury) pro řízení změn a digitální transformace, mohou poskytnout tolik potřebnou podporu pro vedení na vysoké úrovni. Mohou pomoci usnadnit přijetí nástrojů a technologií v celé společnosti. Mezi další pracovní role potřebné pro interní komunikaci během digitální transformace patří stratégové obsahu a značky a specialisté na dodržování etiky. 

Digitální lídři

Na vrcholu organizace musí Chief Information Officers (CIO) spolupracovat s ostatními výkonnými zaměstnanci, aby zajistili hladký přechod a trvalý růst příjmů zaváděním nových digitálních produktů a technologií.