V začátcích při rozjezdu nových projektů je naprosto klíčovou věcí rozpočet. Proto se řada lidí zajímá o to, kolik vlastně stojí takový vývoj mobilní aplikace. Vzhledem k náročnosti programování aplikace, ať už je jakákoli a vzhledem k platovému ohodnocení vývojářů můžeme předem říci, že vývoj mobilní aplikace na míru se bude pohybovat v řádech statisíců až milionů korun podle náročnosti.

Co všechno ovlivňuje výslednou cenu aplikace

Zaprvé záleží na tom, co konkrétně má aplikace dělat a jaký má účel. Do jaké hloubky je aplikace propracovaná a zabezpečená. Výsledná cena je odvislá také od toho, zda je aplikace napojena na externí systémy. Dalším faktorem ovlivňujícím celkovou cenu je také počet požadovaných úrovní uživatelských přístupů a možnost administrace. Jak vidíte, je zde opravdu bezpočet faktorů, které cenu mobilní aplikace ovlivňují. Proto je třeba na začátku vše detailně specifikovat. S tím by vám měl pomoci zkušený vývojář, který ví, co je možné, co už je nadstavba a co je třeba v počátku projektu zbytečné a může se dovyvinout později.

Z toho, co jsme napsali, je naprosto zřejmé, že každá aplikace by měla být naceňována individuálně a je k tomu potřeba hned na začátku podrobně specifikovat celý business model aplikace. Jen v ojedinělých případech jsou vhodná šablonová či krabicová řešení. V dnešní době uživatelé očekávají a vyžadují vyspělé intuitivní aplikace. A právě od toho se odvíjí cena.

Výběr firmy pro vývoj mobilní aplikace

Proto je velmi důležité vybrat vývojáře, který splní vaše požadavky a dokáže s vámi aplikaci vyspecifikovat. Zejména u Startupů je oblíbeným modelem MVP. MVP je tzv. minimální životaschopný produkt. V tomto případě se jedná o minimalistickou, ale plně funkční, aplikaci, díky které nasbíráte potřebná data. MVP můžete dále rozvíjet až do robustního projektu.

MVP je vhodný především u nových projektů, kdy nelze odhadnout, jak se bude služba využívat. Konkrétně v případech, kdy plánujete na trh uvést novou službu či produkt. MVP vám tímto způsobem pomůže ověřit záměr bez velké investice. Také je doporučován v případech, že prozatím nemáte žádnou zpětnou vazbu od uživatelů nebo máte pouze omezený čas, abyste zpětnou vazbu získali.

Firma, kterou si vyberete na vývoj mobilní aplikace, by měla mít nejen dostatečné zkušenosti, ale také by se měla orientovat na business, aby vám poradila s vaším záměrem. Podle referencí snadno poznáte, na která odvětví se daná společnost orientuje, jak komunikuje se svými zákazníky a jak je flexibilní. A to by mělo být při výběru rozhodující.