Možná, že doma po zapálení plynového sporáku nebo roztopení kotle ani nepřemýšlíte nad tím, jak celý systém dodávek plynu vlastně funguje. Jeho znalostí a výběrem spolehlivého dodavatele však můžete ušetřit ročně až tisíce korun. Poradíme vám, jak na to.

Na českém trhu s energiemi jsou tři distributoři plynu a desítky dodavatelů. Distributora si vybrat nemůžete, ale dodavatele ano. V tomto článku vám vysvětlíme, proč tomu tak je, jak vám přechod k novému dodavateli může ušetřit peníze, a také vám poradíme, podle čeho vybrat toho správného dodavatele.

Rozdíl mezi distributorem a dodavatelem zemního plynu

Distributor pečuje o plynárenskou distribuční infrastrukturu, je zodpovědný za údržbu plynovodů, spolehlivé dodávky a zajišťuje přepravu zemního plynu po území státu. Zatímco dodavatel plynu nakupuje plyn na burze a provádí jeho prodej koncovým zákazníkům. Distributor je každému dán na základě regionu, kdežto dodavatele si může každá domácnost, firma či obec svobodně vybrat, a to od roku 2007, kdy byl trh s energiemi liberalizovaný.

Co vám přechod k novému dodavateli může přinést

Výběrem kvalitního dodavatele zemního plynu můžete snížit náklady vaší domácnosti až o tisíce korun ročně, ovšem nízká cena není jedinou výhodou, kterou vám přechod k novému dodavateli může přinést. Značným přínosem je také spolehlivý zákaznický servis, který bývá u regionálních dodavatelů v porovnání s korporátními společnostmi zpravidla přívětivější. Motivací k přechodu mohou být také výhodnější smluvní podmínky nebo zajímavější produkty. Kvalitním dodavatelem plynu, který vám poskytne férové služby a svěží produkty je česká společnost ELIMON.

Jak vybrat toho správného dodavatele

Dobrým prvním krokem je porovnání cenových nabídek dodavatelů ve vašem regionu, ale cenou by to končit nemělo. Pozornost věnujte také pověsti společnosti a ohlasům stávajících zákazníků. Zkuste si u potenciální společnosti vyžádat nezávaznou cenovou nabídku a vyzkoušejte si, jak na vás bude působit první kontakt s jejím zákaznickým servisem. Pokud vše proběhne v pořádku, ujistěte se, že nový dodavatel nemá žádné skryté poplatky a nabízí férové smluvní podmínky. Nakonec nezbývá nic jiného než vyplnit smlouvu online, nechat si pomoci s přechodem a těšit se z ušetřených financí.