řestože se první kryptoměna objevila v roce 1990, rozruch kolem kryptoinvestic v posledních několika letech zřejmě explodoval. Někteří odborníci na kryptoměny to přirovnávají k internetu na začátku 80. let: Kolem krypto a jejich funkcí je stále trochu záhad. Stále je tu také spousta příležitostí.

Navzdory těmto možnostem podtrhuje nedávná volatilita na krypto trhu potenciální riziko spojené s obchodováním s kryptoměnami. Pochopení kryptoměny a jejího fungování je nezbytným prvním krokem, ať už zvažujete investování nebo hledáte práci ve světě kryptoměn.

Co je to kryptoměna?

Kryptoměna je digitální měna, na rozdíl od fyzické. Nemá regulační orgán ani centralizovaný systém. Místo toho používá kryptografii, proces psaní a dešifrování kódu, pro vydávání, ověřování a zabezpečení měny. Nejen, že je kryptoměna bezpečná, ale nelze ji padělat a zůstává sledovatelná od transakce k transakci. 

Tento systém digitální měny typu peer-to-peer umožňuje rychlé, snadné a levné odesílání a přijímání plateb po celém světě. Není potřeba žádná směna měny, ani nejsou tučné poplatky. Tyto transakce jsou veřejně zaznamenávány, digitálně ukládány a přenášeny pomocí šifrování s podrobným kódováním požadovaným pro přenos a ukládání.

Profesionální vs. hobby investování

Lidé často investují do kryptoměn dvěma hlavními způsoby: jako osobní koníček nebo strategie budování bohatství nebo jako součást své profese. Díky rozruchu kryptoinvestic je investování na úrovni hobby populární, zejména mezi mladšími investory.  

Pokud jste uvažovali o investování jako o koníčku, nejste sami. Průzkum The Ascent z května 2022 odhalil, že 46,5 milionu lidí ve Spojených státech, neboli 41 procent respondentů, kteří dosud kryptoměnu nevlastnili, uvedlo, že by v příštím roce investovali. To je výrazně vyšší číslo než 3 procenta v roce 2021, kteří uvedli, že plánují provést svou první investici do kryptoměny během tohoto roku

Krypto investiční práce

Hobby investování není jediný způsob, jak pracovat s kryptoměnou. Najdete zde také různé práce související s kryptoměnami, včetně některých kariér, které nepracují přímo s investiční stranou, ale s klienty, kteří ano. Mezi příklady patří zástupci rozvoje podnikání a marketingoví manažeři . 

Na pozicích, jako jsou tyto, můžete spolupracovat s krypto společnostmi a organizacemi, které pracují s kryptoměnou, abyste jim pomohli vytvořit povědomí a vybudovat jejich zákaznickou základnu. Mezi další příklady patří:

  • Finanční analytik: Jako finanční analytik nebo poradce byste doporučovali investice a vytvářeli investiční strategie pro řadu klientů. 
  • Datoví vědci: Datový vědec pracující s kryptoměnou by mohl mít za úkol předpovídat změny v ceně digitálních mincí. Toto je další žádaná role, hlavně proto, že technologie je stále nová a pro spolupráci s inženýry jsou zapotřebí lidé s analytickými schopnostmi.
  • Inženýr strojového učení: Jako inženýr strojového učení kryptoměn můžete pomoci vytvářet digitální aplikace, které poskytují bezpečný přístup k burzám a investičním platformám .

Jak se investice do kryptoměn liší od tradičních

Kryptoměny jsou založeny na blockchainu a kryptografii, díky čemuž jsou velmi bezpečné, i když je stále na investorech, aby si vybrali důvěryhodné burzy. Vaše kryptopeněženka, kam ukládáte své položky, je také bezpečná, protože k ní používáte soukromý klíč. Mezi další prvky, které je odlišují od tradičnějších investic, patří:

  • Dostupnost: Investování do kryptoměn je otevřené pro každého, kdo má přístup k internetu a počítač, chytrý telefon nebo mobilní zařízení.
  • Nízké transakční náklady: Transakce nestojí více než pár dolarů, přičemž mnohé stojí jen haléře.
  • Rychlost transakcí: Jen málo jiných institucí je rychlejších než kryptoměna pro odesílání, přijímání a přesun aktiv po celém světě.
  • Transparentní transakce: Krypto transakce jsou veřejným záznamem. Kdokoli si může vyhledat informace o transakci a zobrazit obsah kryptopeněženky. Transparentnost usnadňuje omezit podvody a prokázat, že transakce byly provedeny správně.

Typy kryptoinvestic

Kryptoměna je zastřešující pojem, který popisuje více typů digitálních měn. Když se bitcoin poprvé dostal na trh v roce 2009, podnítil vznik dalších kryptoměn a dnes existuje mnoho možností. Krypto investice obvykle spadají do jedné ze tří hlavních kategorií:

1. Coiny: Když investujete do kryptoměnových coinů, investujete do coinu, který se vytvoří prostřednictvím jedinečného blockchainu. Mince fungují podobně jako fyzická měna: můžete je vyměnit za obchod nebo uložit pro uložení hodnoty. Mnoho lidí považuje Bitcoin za jedinou pravou minci, i když jiní do této kategorie zahrnují Ethereum. 

2. Altcoiny: Jak název napovídá, jedná se o alternativu k coinům. Tyto kryptoměny jsou jakákoli kryptoměna, která není bitcoin nebo ethereum. Tyto coiny patří k blockchainům, pro které byly navrženy, ale mohou také tento blockchain rozdělit pro alternativní použití. Například Ether je altcoin, který se odštěpil od Etherea. Byl vytvořen za výslovným účelem placení transakčních poplatků.

3. Tokeny: Tento typ kryptoměny můžete použít jako digitální peníze, ale má i jiné využití. Jako digitální umění lze například použít nezaměnitelné tokeny (NFT) . Alternativní tokeny mohou ověřovat totožnost jednotlivců nebo poskytovat přístup k aplikacím.